03.16.2018

Sauna tradycyjna, a sauna infrared

Sauna tradycyjna, a sauna infrared

Sauna tradycyjna (np.: Sauna Fińska) to wysoka temperatura i towarzyskie spotkania. Jeśli to Ci odpowiada, to ten typ saun jest odpowiedni dla Ciebie. Sauna infrared daje niższą temperaturę, ale ciepło głębiej wnika w ciało. Jeśli jesteś zwolennikiem takiego rozwiązania, to sauna infrared bardziej do Ciebie pasuje.

Oba typy saun dają podobne rezultaty, czyli relaks i odprężenie, redukcję stresu, pocenie, czy ulgę w bólu po urazach. Sposoby jednak w jakie to robią, nieco się od siebie różnią.

W saunie tradycyjnej to Ty odpowiadasz za wysokość temperatury oraz regulujesz wilgotność powietrza polewając wodą kamienie. Sauna tradycyjna ma o 10% bardziej suche powietrze, dopóki własnie nie polejesz kamieni wodą - możesz więc sprawić, by wilgotność powietrza się zmieniła. Co jest dosyć kluczowe, gdyż każdy z nas ma inne preferencje. W saunie infrared możesz również regulować temperaturę. Nie masz jednak wpływu jak wilgotne będzie powietrze.

W obu saunach, poprzez pocenie spalasz kalorie. Ilość utraconych kalorii to sprawa indywidualna i każdy z nas w tej samej sesji w saunie może stracić inną ilość kalorii. Większość straty na wadze jest więc poprzez ubytek wody z organizmu, który to może być w łatwy sposób nadrobiony poprzez nawadnianie organizmu. Sauna infrared i tradycyjna przyczyniają się więc do prawidłowej kontroli wagi.

W saunie tradycyjnej średnia temperatura utrzymywana jest na poziomie 65°C do 82°C. Najcieplej jest zwykle przy samym piecu - około 87°C. W saunie infrared temperatura utrzymywana jest pomiędzy 48°C, a 60°C. Przy czym wysoka temperatura w saunie infrared nie jest kluczowa. Kluczowym jest utrzymanie grzejników infrared w pozycji włączonej podczas całego pobytu w saunie, bowiem tylko wówczas spełniają swoje zadanie. W obu przypadkach pocenie wystąpi takie samo, ale infrared da ten rezultat przy niższej temperaturze w samej saunie.

W saunie tradycyjnej, pocenie jest osiągane, kiedy osoba wejdzie do sauny. Gdy sauna jest nagrzana prawidłowo, ściany w saunie są ciepłe, powietrze ma żądaną temperaturę, a kamienie są mocno nagrzane. Proces nagrzewania pomieszczenia zwykle następuje poprzez rozgrzanie kamieni, które oddają później ciepło na pomieszczenie. Piec przechodzi w tryb włączony lub wyłączony, by utrzymać odpowiednią temperaturę w saunie. Podczas pobytu w takiej saunie można polewać kamienie wodą, zmieniając przez to wilgotność powietrza, przez co sam pobyt w saunie staje się bardziej komfortowy. Dodatkowo wodę można mieszać z różnymi olejkami zapachowymi.

Czas nagrzewania obu typów pomieszczeń może być różny w zależności jak są używane. W tradycyjnej saunie należy przeznaczyć 30-40 minut na prawidłowe nagrzanie sauny i rozgrzanie kamieni. Czas nagrzewania jest zależny od takich czynników jak temperatura otoczenia, izolacji ścian sauny oraz wentylacji pomieszczenia. Dla uzyskania temperatury wyższej niż 70°C będzie potrzeba nieco więcej czasu na nagrzanie sauny. Gdy sauna osiągnie wymaganą temperaturę, piec zwykle będzie pracował tylko przez 50% czasu pobytu w saunie. Ściany oraz nagrzane kamienie będą utrzymywały odpowiednią temperaturę w stabilności.

W saunie infrared, osoba może używać sauny zaraz po włączeniu grzejników, gdyż energia infrared emitowana jest natychmiast. Jednakże wielu użytkowników lubi poczekać, aż sauna osiągnie temperaturę 43°C. Zwykle zaleca się taki sam czas użytkowania obu saun, jednak ciepło infrared (dzięki temu, iż nagrzewa natychmiast w odróżnieniu od sauny tradycyjnej) sprawia, że pobyt w saunie zwykle jest krótszy: 20-30 minut. Niezależnie jednak od tego jakiej sauny używamy, musimy monitorować nasze samopoczucie i uzupełnić płyny po wyjściu z sauny.

Źródło: sauna.com

NEWSLETTER
By nie przegapić:
Nowości
Przecen
Aktualności
Nie chcesz kupować teraz? Zostaw swój adres e-mail.
Powiadomimy Cię o wszystkich naszych nowościach i promocjach.
 
copyright: AMS Sauna 2007-2024
Sklep Internetowy LOOP